Baňkování

Jednu z léčebných metod čínského lékařství představuje baňkování. Baňková masáž, neboli vakuoterapie, patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie a staré Číny. Baňkování používali i ve starověkém Řecku. Zdejší lékaři tehdy měli baňku dokonce ve znaku. V Číně se při aplikaci baněk využívá akupunkturních drah a bodů.

Tato kúra vyvolává nejen lokální reakci, nýbrž působí na celé tělo – reguluje energii, vyrovnává jing-jang a podporuje krevní oběh. Podtlak v baňkách způsobuje pasivní překrvení kůže a roztažení cév. Tím se zvyšuje průtok krve, stoupá teplota, zlepšuje se odolnost a schopnost organismu překonat chorobu.

Při terapii je důležitá poloha pacienta. Ta záleží na tom, které body masér – léčitel na daný problém vybere. Ošetřovaný při tom může ležet nebo sedět. Baňky se nechávají na těle přisáté 10 – 15 minut, přičemž jeden cyklus by měl trvat pět až sedm dní dle potřeby. Baňkami lze i masírovat po energetických drahách.

Jak baňky pomáhají
• Pročistí krev, zlepší oběh, obnoví funkce nervového systému
• Místně uvolňují křeče a bolesti – bolest hlavy, zad, kloubů
• Zlepší příliš silnou menstruaci, závratě
• Pomáhají při obrně, astmatu či problémech se sluchem
• Velmi dobře odstraňují celulitidu

Po baňkování sice někdy zůstanou kruhy (záleží na typu pokožky a problému, který se řeší), ale ty do týdne zmizí. Po terapii baňkami se doporučuje více pít, neboť masáží se odplavují toxiny a ty se dostanou z těla právě zvýšeným příjmem tekutin.

Většina dnešních nástrojů na baňkování se neliší od těch, které se užívaly v dávných dobách. Existuje pouze několik výjimek, například vynález elektronických, elektrických nebo mechanických sacích pump. Většina těch, kteří praktikují baňkování, však do dnes používá rohy a bambusové nebo skleněné nádobky. V současné době jsou také velmi oblíbené baňky umělohmotné či gumové. Gumové baňky se velmi dobře snášejí, jsou vhodné dokonce pro děti.

Metody baňkování
• Slabé tonizační baňkování – odstraňuje stagnaci, doplňuje oslabenou qi a krev
• Silné vypouštěcí baňkování – odvádí horkost a nadbytek. Je to silné tření a tlak
• Baňkování jehlou – horké typy bolestivých syndromů
• Krvavé baňkování – odstranění nadbytku, horkosti a stagnace
• Vodní baňkování – reguluje qi plic a rozpouští hlen

Vakuoterapie není pro každého – má svá rizika a kontraindikace. Neměla by se provádět při plicním, krevním nebo kožním onemocněním. Otevřené rány, trombózy, gangrény, křečové žíly i kůže spálená od slunce jsou při této masáži rizikovými faktory. Baňkovou masáž rovněž nepodstupujte, trpíte-li poruchami srdečního rytmu, jste-li hodně vyčerpaní, při vysokém tlaku nebo v těhotenství.
Kromě zmíněných faktorů je baňkování velmi bezpečné a nemá žádné vedlejší účinky.

Zdroj: http://terapie.zdrave.cz/bankovani-prastara-i-moderni-technika/